Skip to main content

Nie jest łatwo uciec od przeszłości, nawet gdy wydaje się, że upływ lat zaciera pewne szczegóły… W tym miesiącu znaczna część naszych stron wypełniona jest tematami dotykającymi wydarzeń Marca ’68.

Jest twórcą „Wodzireja”, jednego z najwybitniejszych polskich filmów lat 70. Tworzył filmy psychologiczne, ale nie stronił też od kina sensacyjnego. W rozmowie z Rafałem Dajborem Feliks Falk, reżyser i pisarz, opowiada o swoim pierwszym spotkaniu z Warszawą, o tym, dlaczego od kilkunastu lat już nie reżyseruje, a także dlaczego w Marcu ’68 nie zdecydował się na emigrację.

Była badaczką i teoretyczką literacką. Z przymrużeniem oka mówiła o sobie, że należała do dwóch narodów wybranych. Inni natomiast opisywali ją jako osobę żyjącą na pograniczu trzech kultur – polskiej, rosyjskiej i żydowskiej. Tak naprawdę jednak Maria Renata Mayenowa uważała się za Polkę i to z własnego, świadomego wyboru. Myślała i tworzyła w języku polskim, a jej zainteresowania badawcze oscylowały wokół polskiej kultury i literatury – nawet tej sięgającej czasów średniowiecza. O wybitnej literaturoznawczyni pisze Marta Rydz.

„La Païva – zapomniana królowa Paryża…” – taki właśnie tytuł nosi artykuł Agaty Olenderek poświęcony najsłynniejszej francuskiej kurtyzanie połowy XIX wieku.

Alexander Liberman pozostaje postacią kontrowersyjną nawet dwadzieścia pięć lat po swojej śmierci w 1999 roku. Jako dyrektor wydawniczy Condé Nast był mentorem kilku pokoleń redaktorów, fotografów i dyrektorów artystycznych „Vogue” czy „Vanity Fair”, ale i traumatyzował ich, wyrzucając i całkowicie zmieniając całe numery na kilka dni przed ostatecznym terminem. O człowieku, który zdefiniował i udoskonalił współczesną kulturę magazynów pisze Agnieszka Ziobro.

Na naszych marcowych łamach przedstawiamy również tekst monodramu „Historie Dni Zapomnianych”, powstałego na podstawie wywiadu z Marianem Majerowiczem, na potrzeby spektaklu o tym samym tytule w reżyserii Artura Hofmana wg scenariusza Chrystiana Orzeszko.

Jego bohater, zmarły w grudniu ub. roku Marian Majerowicz, urodził się w 1926 roku w Myszkowie w województwie śląskim. Do obozu trafił w wieku 17 lat. W styczniu 1945 roku został ewakuowany z Auschwitz w Marszu Śmierci.

W tym miesiącu na naszych stronach znajdziecie także wybór wierszy pióra Stanisława Gabriela Cichockiego, wieloletniego działacza PPS i współtwórcy Manifestu Nowej Światowej Lewicy.

W swoim marcowym felietonie Aleksander Szaul Rozenfeld prowadzi rozważania wokół Marca ’68.

Michał Zajda porusza pewien niełatwy temat, zastanawiając się, ilu Żydów spoczywa, wbrew własnej woli, „pod krzyżem” na cmentarzach przykościelnych lub komunalnych…

Do przeczytania za miesiąc,

Artur Hofman

Redaktor Naczelny