„Słowo Żydowskie” – to nie tylko najdłużej wydawany tytuł prasy żydowskiej na polskim rynku, ale także miesięcznik z kompletnie nowym pomysłem na pismo. Jesteśmy bliżej życia, trzymamy rękę na pulsie bieżących wydarzeń nie zapominając jednocześnie o historii. Na łamach naszego miesięcznika prezentujemy niezwykłe historie, ciekawostki z Polski i ze świata, rozmowy z intrygującymi ludźmi, pisane ze swadą felietony i reportaże. Wiele uwagi poświęcamy też kulturze i sztuce.

Wczoraj
Redakcja „Słowa Żydowskiego” (jid.דאָס ייִדישע וואָרט Dos Jidisze Wort) działa na polskim rynku prasowym od 70 lat. Tytuł będący obecnie dwujęzycznym miesięcznikiem, rozpoczął swoją działalność w 1946 roku jako dziennik zatytułowany „Fołks Sztyme”. Początkowo wydawany był w Łodzi, mieście które stanowiło po wojnie zastępczą stolicę kraju. W kilka lat później redakcja przeniosła się do odbudowującej się Warszawy. Nieprzerwanie od 1950 roku wydawcą tytułu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce. Po przeniesieniu redakcji do Warszawy, aż do 1968 wraz z ukazującym się wówczas w całości w języku jidysz „Fołks Sztyme” wydawany był także polskojęzyczny dodatek dla młodzieży „Nasz głos”. Od lat siedemdziesiątych „Fołks Sztyme” przybrało postać tygodnika, którego część drukowana była po polsku. „Głos ludu” – jak należy tłumaczyć tytuł tygodnika, został w 1992 roku zmieniony na „Słowo Żydowskie”, a jego częstotliwość ukazywania się po kilku latach zmieniono na miesięcznik.

Dziś
Nasz miesięcznik jest jedynym tytułem na rynku prasowym wydawanym po polsku i w jidysz. Pismo skierowane jest zarówno do społeczności polskich Żydów jak i wszystkich osób zainteresowanych szeroko pojętą tematyką żydowską.

Redaktorem naczelnym „Słowa Żydowskiego” jest Artur Hofman, który sprawuje jednocześnie funkcję Prezesa TSKŻ. Za część w języku jidysz odpowiada Yurii Vedenyapin. Redaktorem prowadzącym jest Chrystian Orzeszko, a sekretarzem redakcji Marek Hause. Grafiką i łamaniem tytułu zajmuje się Mirosław Zbonik.

Redakcja

Twarda 18
(Spektrum Tower) p. 21
00-105 Warszawa

tel. +48 22 122 81 42
slowo@tskz.pl

 

Wydawanie miesięcznika „Słowo Żydowskie/Dos Jidysze Wort” w 2024 r.

Całościowa kwota zadania – 386 146,00 zł.

Dotacja – 300 000,00 zł.

 

Wydawanie miesięcznika „Słowo Żydowskie/Dos Jidysze Wort” w 2023 r.

Całościowa kwota zadania – 378 019,70 zł.

Dotacja – 295 000,00 zł.