Skip to main content

Ostatni bezprecedensowy atak Iranu na Izrael, niegasnący wciąż konflikt rozgrywający się za naszą wschodnią granicą czy nieznany los zakładników porwanych przez terrorystów z Hamasu nie napawają spokojem…

14 maja będziemy obchodzić 76. rocznicę uzyskania niepodległości przez Izrael. Z tej okazji, postanowiliśmy opatrzeć nasze najnowsze wydanie okładką, która nie tylko przypomina o tym wydarzeniu, ale w symboliczny sposób wyraża nadzieję, tak wielu z nas, na pokój.

Rafał Dajbor z okazji organizowanego wkrótce z inicjatywy TSKŻ-u, odsłonięcia gwiazdy Idy Kamińskiej w łódzkiej Alei Gwiazd i obchodów zbliżającej się 125. rocznicy urodzin tej wielkiej artystki, przypomina biografię mistrzyni żydowskiej sceny.

Nie każdy pamięta, że to właśnie urodzony w Warszawie w 1884 r. Kazimierz Funk w toku swoich badań nad chorobą beri-beri wyizolował z otrąb pewien prosty aminokwas zawierający azot… Substancję tą nazwał „witaminą”! O zapomnianym już dziś nieco wielkim naukowcu pisze Agnieszka Ziobro.

O Sidneyu Korshaku, najbardziej znanym prawniku mafijnym Ameryki, którego FBI uznała za najpotężniejszego adwokata na świecie, przeczytacie w artykule Agaty Olenderek.

W rozmowie z Markiem Hause brytyjski historyk Roger Moorhause opowiada o swojej najnowszej książce „Paszporty życia”, traktującej o grupie berneńskiej i należących do niej polskich dyplomatach, którzy podczas II wojny światowej, ratowali życie europejskim Żydom, wystawiając im fałszywe paszporty południowoamerykańskich krajów.

Krystyna Żywulska była poetką, prozaiczką i autorką tekstów piosenek. Traumatyczne doświadczenia z warszawskiego getta i obozu Auschwitz stały się fundamentem jej powojennej twórczości, która na stałe wpisała się w kanon dziedzictwa literackiego wydarzeń II wojny światowej. Pisze o tym Marta Rydz.

19 kwietnia minęło 81 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zryw bohaterskich bojowników przeciwko niemieckiemu oprawcy był pierwszy powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Organizatorem głównym obchodów rocznicowych jak co roku było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które od najwcześniejszych lat powojennych nieprzerwanie dba o pamięć o powstaniu w getcie warszawskim i o ofiarach Holokaustu. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z uroczystości rocznicowych w Warszawie i w Polsce.

W swoim najnowszym felietonie Michał Zajda rozmyśla nad upamiętnianiem, które jak zauważa, jest silnie powiązane z modą na kulturę żydowską.

Na naszych majowych łamach drukujemy też tłumaczenie listu nadesłanego przez przewodniczącego Stowarzyszenia Polsko-Izraelskiej Współpracy Kulturalnej Henryka Kelnera, a traktującego o ostatnich wydarzeniach w Izraelu.

Do przeczytania za miesiąc,

Artur Hofman

Redaktor Naczelny