Skip to main content

Nasza kwietniowa okładka, której projekt oparty został na pierwszej stronie „Naszego Głosu” – dodatku do pisma „Fołks-Sztyme” z 19 kwietnia 1962 roku, przypomina o 81. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, jednym z najważniejszych wydarzeń dla społeczności żydowskiej w Polsce. 19 kwietnia uroczystościami pod pomnikiem Bohaterów Getta oraz Marszem Pamięci Powstańców, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce uczci rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
A oto co przygotowaliśmy dla Was wraz z naszymi autorami w tym miesiącu. „Strefa interesów” Jonathana Glazera otrzymała pięć nominacji do Oscara. Ostatecznie w statuetki zamieniły się dwie z nich – w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy oraz Najlepszy dźwięk. Te oraz inne nagrody jedynie potwierdzają fakt, że mamy oto do czynienia z prawdziwym arcydziełem sztuki filmowej, o czym w swoim artykule pisze Rafał Dajbor.
Celia Dropkin, która jest bohaterką artykułu Marty Rydz, była poetką, prozaiczką i malarką. Jej odważny wybór tematów i eksperymenty z językiem ukształtowały całe przyszłe pokolenia poetek i poetów tworzących w jidysz.
Irving Penn – aparat to „po części Stradivarius, po części skalpel” to opowieść Agnieszki Ziobro o jednym z najwybitniejszych fotografów XX wieku. Zasłynął on z przełamywania granicy pomiędzy fotografią komercyjną a artystyczną, tworząc w stylu wyrafinowanego minimalizmu.
Jest jedną za najbardziej popularnych postaci brytyjskiej i amerykańskiej rozrywki – tak swój artykuł o Sharon Osbourne, celebrytce i żonie Ozzy’ego Osbourna, słynnego muzyka i skandalisty, rozpoczyna Agata Olenderek.
Na naszych kwietniowych stronach znajdziecie także wspomnienie z czasów Holokaustu zmarłej w listopadzie ubiegłego roku Joanny Podgórskiej (Neudung).
13. plemię Izraela – taki właśnie tytuł nadał swojemu kwietniowemu felietonowi Michał Zajda, który zastanawia się nad mnogością organizacji i instytucji żydowskich w Polsce…
Tymczasem w tekście zatytułowanym Tikun – Aleksander Szaul Rozenfeld snuje pogrążone w cygarowym dymie rozważania nad „nieustającą próbą zapisania ładu” i procesem tworzenia.
Do przeczytania za miesiąc,

Artur Hofman

Redaktor Naczelny