Skip to main content

Zachęcamy do lektury majowego numeru Słowa Żydowskiego.

Z ogromnym smutkiem jesteśmy zmuszeni poinformować o śmierci Ludwika Lewina – wyśmienitego dziennikarza, naszego wieloletniego felietonisty, który przez dziesięciolecia służył swoją wiedzą, piórem i przenikliwą myślą takim redakcjom jak BBC, PAP, „Gazeta Wyborcza”, „Życie Warszawy”, „LeMonde” czy „Life”.

W niniejszym numerze drukujemy ostatni, i jak zawsze niezwykły i skłaniający do refleksji felieton Ludwika, jaki przesłał do nas wkrótce przed śmiercią.

W tym miesiącu przeczytacie u nas także m.in. o polskim kinie… Zarówno w okresie PRL-u, jak i po 1989 roku nie miało problemów z pokazywaniem Holokaustu jako niemieckiej zbrodni na Żydach. Często ukazywało Zagładę jak wydarzenie, w którym cierpieli także Polacy. Trudniej było, gdy tematem filmu miał być stosunek Polaków do Shoah – zauważa na wstępie do swojego artykułu Rafał Dajbor.

Alicja Czagowiec i Aleksander Białkowicz piszą w tym miesiącu o najciemniejszych momentach historii ukraińskich Żydów.

Na naszych majowych stronach przeczytacie też o pełnej pasji poezji, wydarzeniach z coraz mniej spokojnego Świata, i wszystkim tym co nowego dzieje się w tematyce żydowskiej od Bałtyku aż po Tatry.

Na koniec pozostaje nam tylko zaprosić naszych członków i sympatyków na Wielki Rodzinny Piknik w Śródborowiance, który w tym roku odbywa się z okazji święta Lag BaOmer, kiedy to tradycyjnie rozpalamy rozjaśniające świat ogniska.