Skip to main content

700-letni żydowski modlitewnik z Niemiec, wystawiony na sprzedaż przez francuską organizację żydowską, aby wesprzeć jej finanse, został sprzedany na aukcji za zawrotną sumę 8,3 miliona dolarów. O modlitewnik Luzzatto Mahzor, którego wartość szacowana była przez ekspertów nowojorskiego domu aukcyjnego Sotheby’s na 4-6 mln dolarów, walczyło ze sobą czterech kupujących.

Sprzedany anonimowemu, prywatnemu nabywcy modlitewnik pochodzi z kolekcji Alliance Israélite Universelle, 160-letniej francuskiej organizacji żydowskiej, która prowadzi szkoły w Izraelu, Francji i Maroku. Przedstawiciele Alliance ogłosili w mediach, że ich organizacja, która prowadzi ważną żydowską bibliotekę w Paryżu, a także liczne żydowskie szkoły, stoi w obliczu kryzysu gospodarczego. Sprzedaż modlitewnika zagwarantuje przetrwanie biblioteki do 2030 roku. 

Warto przy tej okazji przypomnieć, że tylko jedna judaika została do tej pory wylicytowana za więcej. Był to Talmud Bomberg z kolekcji Valmadonna, który w 2015 r. sprzedano za 9,3 miliona dolarów. 

Artefakt pochodzący z terenów średniowiecznych Niemiec, który krążył wśród różnych społeczności żydowskich w Europie, Luzzatto Mahzor jest napisany odręcznie w języku hebrajskim i zawiera kolorowe ilustracje ludzkich ciał z głowami zwierząt.

(len)