Skip to main content

19 stycznia wszedł w życie rozejm między Izraelem i Hamasem, obejmujący wstrzymanie działań zbrojnych oraz wymianę więźniów. Miejmy nadzieję, że ta pierwsza, obliczona na 42 dni, faza rozejmu doprowadzi nie tylko do uwolnienia wszystkich zakładników, ale także przywróci długo wyczekiwany pokój!

A co znajdziecie na naszych lutowych stronach?

Jan Brzechwa jest autorem najsłynniejszych polskich utworów dla dzieci, które, paradoksalnie, zaczął podobno pisać, żeby uwieść pewną piękną przedszkolankę… O trzech małżeństwach i rozlicznych romansach autora Pana Kleksa przeczytacie w artykule Agaty Olenderek.

Pod koniec października 2024 roku Senat RP ogłosił rok 2025 rokiem Wojciecha Jerzego Hasa, podkreślając, że w ten sposób „oddaje hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów – filmowcowi, scenarzyście, rysownikowi […]”. O swoim mistrzu i przyjacielu opowiada w rozmowie z Rafałem Dajborem Małgorzata Burzyńska-Keller, reżyser filmowa, pedagog i asystentka Wojciecha Jerzego Hasa.

W „Pierwszych 18 latach TSKŻ” Marta Rydz pisze o historii naszego stowarzyszenia, które powstało 29 października 1950 roku.

W kolejnej rozmowie z cyklu Twarze TSKŻ Chrystian Orzeszko rozmawia z przewodniczącą częstochowskiego oddziału TSKŻ Izabelą Sobańską-Klekowską, która opowiada o tym, jak bardzo zmienił się świat częstochowskich Żydów, a także o swojej miłości do tego miasta.

Jak rodziła się Gdynia, które cegiełki dołożyli projektanci pochodzenia żydowskiego i jak wyglądało życie w nowym mieście z perspektywy mniejszości żydowskiej opisuje Agnieszka Ziobro.

Michał Zajda w swoim felietonie pisze o bohaterskim, krakowskim farmaceucie, Tadeuszu Pankiewiczu, który za uratowanie wielu żydowskich istnień został uhonorowany w 1983 r. medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Wreszcie Yuri Vedenyapin wspomina niedawną magiczną noc, spędzoną w pewnym lubelskim mieszkaniu, która przypomniała mu o przemowie Franza Kafki „O języku żydowskim”. W owej przemowie autor Procesu analizował różnice między „ciepłym” jidysz a „zimnym” niemieckim.

27 stycznia delegacja TSKŻ wraz z władzami państwowymi i 60. delegacjami z całego świata uczestniczyła w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Pamiętamy!

Dbając o pamięć o pomordowanych w tych czarnych dniach wraz z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi i Urzędem Marszałkowskim w Łodzi już po raz XV zorganizowaliśmy Dni Pamięci, z których fotorelację odnajdziecie na naszych stronach.

Do przeczytania za miesiąc

Artur Hofman

red. naczelny