Skip to main content

Siłą dobrych opowieści są obok wartkich zwrotów akcji także drobne niuanse i podcienie historii, a także nie zawsze łatwych do zrozumienia prawd, których nie brakuje zarówno w życiu, jak i w naszych lipcowych tekstach.

W artystycznej refleksji nad życiem Marta Rydz opisuje postać Anny Margolin, której twórczość obejmująca poezję, utwory prozaiczne i eseje, pozostawiła niezatarty ślad w literaturze jidysz.

W kolejnej odsłonie cyklu „mistrzowie żydowskiej sceny” Rafał Dajbor przypomina postać zmarłego przed dziesięciu laty człowieka instytucji, aktora, reżysera i wieloletniego dyrektora Teatru Żydowskiego w Warszawie – Szymona Szurmieja.

Hanna i Ludwik Hirszfeldowie mieli kilka wspólnych cech – byli nadzwyczajnie zdolni, pracowici i stabilni. Ale ich życie pełne było zwrotów i nowych początków. Przetoczyły się przez nie dwie wojny, Holokaust, stalinizm, dobrobyt i getto, kariera i dyskryminacja. O niezwykłej parze lekarzy i idealistów pisze w tym miesiącu Agnieszka Ziobro.

O prawnuczce założyciela słynnej żydowskiej rodziny, hrabinie Rosebery Hannah Rotschild przeczytacie w tekście pióra Agaty Olenderek.

„Antysemityzm oraz jego szerszy zbiór pojęciowy rasizm to choroba przenoszona drogą kulturową” – tłumaczy w swoim tekście Michał Zajda, który przygląda się obecnej sytuacji w Izraelu oraz jej recepcji w Polsce.

O Torze, traumie i faraonie ciągnącym lokomotywę, za którą postukują znajome wagony z żyrafami, słoniem i bananami pisze w swoim felietonie Yuri Vedenyapin.

Na naszych lipcowych stronach znajdziecie również fotoreportaż z uroczystego odsłonięcia monumentu „Moja Gwiazda” w Poznaniu, który upamiętnia założony w 1804 r. cmentarz żydowski, który w 1942 r. zniszczyli Niemcy.

Zachęcam również do zapoznania się z treścią listu otwartego skierowanego do Jego Magnificencji prof.dr.hab. Jacka Popiela Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wystosowanego przez: Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

W pierwszym tygodniu czerwca odbyło się coroczne spotkanie reprezentantów organizacji żydowskich z całej Europy, w którym udział wzięła także delegacja TSKŻ, fotoreportaż i relację z tego wydarzenia zaprezentujemy w następnym numerze.

Do przeczytania za miesiąc,

Artur Hofman

Redaktor naczelny