Skip to main content

Serdecznie zapraszamy do udziału w 24. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu. W tym roku mamy ogromną przyjemność być patronem medialnym Festiwalu, zaś TSKŻ jest jednym z partnerów wydarzenia i współorganizatorem części wydarzeń. Tegoroczna Simcha rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 5 sierpnia. Festiwal odbędzie się tradycyjnie w Synagodze Pod Białym Bocianem oraz innych lokalizacjach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

W programie m.in. wiele ciekawych spotkań autorskich, znakomity blok koncertowy, który zostanie otwarty występem ukraińskiego zespołu Kommuna Lux z Odessy. Nie zabraknie również tradycyjnego Jarmarku Żydowskiego, warsztatów, seansów filmowych, spacerów z przewodnikami i wielu rozmaitych atrakcji dla dorosłych i dla dzieci.

Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha jest opowieść o życiu Żydów na Kresach Wschodnich – ziemiach dawnej Rzeczypospolitej a obecnych terenach Litwy, Białorusi i Ukrainy. Z tej okazji na otwarcie Festiwalu organizatorzy zaprosili Kommunę Lux – zespół z Odessy w Ukrainie o niepowtarzalnym stylu łączącym muzykę klezmerską z Odessa Gangsta Folk. Zespół zagra po raz pierwszy we Wrocławiu – to występ, którego nie można ominąć! W programie znajdziemy także wykład „Ukraina – żydowski raj i piekło (XVI w. – XX w.)”, który 2 sierpnia wygłosi prof. Leszek Ziątkowski. Jednak, mimo wojny w Ukrainie i tak trudnych czasów, wrocławski Festiwal chce zachować również swój główny przekaz i – jak co roku – stać się dla wszystkich chętnych pretekstem do pełnego tolerancji, solidarności i radości wspólnego spędzania czasu oraz budowania dialogu międzykulturowego i szerzenia wiedzy o żydowskich tradycjach i kulturze. W języku hebrajskim Simcha oznacza przecież radość!

O szczegółach i cenach można przeczytać tutaj: https://www.facebook.com/events/740003670663003?ref=newsfeed

Szczegółowy program 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha znajduje się na www.simcha.art.pl. Na większość wydarzeń (poza koncertami) wstęp jest bezpłatny.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Pro Arte 2002.

Projekt jest współfinansowany przez: Gminę Wrocław, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, The Taube Foundation for Jewish Life & Culture, Ambasadę Izraela w Polsce, Fundację PZU i Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Żydów w Polsce.