Skip to main content

Ledwie w zeszłym miesiącu wspominałem o tym, jak nieubłaganie biegnie czas… A tu już rozpoczynamy świętowanie 75. rocznicy powstania Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce! Stowarzyszenie, którego mam przyjemność być prezesem, jest nie tylko wydawcą niniejszego miesięcznika, ale i organizacją, która od lat dba o pamięć o polskich Żydach!

Z tej okazji przez kolejne dziesięć miesięcy, będziemy drukować artykuły poświęcone naszej historii. W styczniu przedstawiamy dzieje Centralnego Komitetu Żydowskiego w Polsce, z którego wyłoniło się TSKŻ.

W tym miesiącu prezentujemy również pierwszą rozmowę z cyklu Twarze TSKŻ. O żydowskim Szczecinie swojej młodości i misji, która stoi przed nami w zmieniającym się świecie, opowiada w rozmowie z Chrystianem Orzeszko Róża Król – wieloletnia przewodnicząca szczecińskiego oddziału.

W styczniu tego roku już po raz piętnasty dzięki współpracy TSKŻ, Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, UM w Łodzi organizujemy Dni Pamięci, którymi uczcimy ustanowiony 20 lat temu przez ONZ, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W tym miesiącu w artykule Agnieszki Ziobro przeczytacie o życiu Moïse Kislinga, wybitnego malarza z kręgu École de Paris.

W Historii pewnej fabryki Marta Rydz poprowadzi nas przez zakamarki historii Zakładu Porcelitu Stołowego „Pruszków”.

Rafał Dajbor w cyklu Mistrzowie żydowskiej sceny przypomina sylwetkę dramatopisarza Szymona An-skiego.

O poczytnej autorce romansów, Judith Krantz, przeczytacie w artykule Agaty Olenderek.

Michał Zajda żegna na naszych łamach bł.p. Tadeusza Jakubowicza, wieloletniego przewodniczącego ZGWŻ w Krakowie.

Tymczasem w swoim felietonie zatytułowanym Notatki Żyda tułacza nasz redaktor Yuri Vedenyapin wyrusza w podróż po Saharze, gdzie oddaje się poważnym rozmyślaniom przy okazji lektury opowiadania Isaaca Bashevisa Singera Jentl, chłopak z jesziwy oraz powieści Witolda Gombrowicza Ferdydurke.

Na koniec jeszcze dwie informacje. Pierwsza – wsłuchując się w głosy naszych czytelników, powiększyliśmy czcionkę, tak aby ułatwić Wam lekturę. Druga – od stycznia zmieniają się opłaty za prenumeratę; szczegóły na stronie informacyjnej prenumeraty.

Raz jeszcze w imieniu całej redakcji, składam Wam, drodzy czytelnicy, życzenia dobrego Nowego Roku.

 

Do przeczytania za miesiąc

 

Artur Hofman

Redaktor naczelny