Profilaktyka u dentysty – by uniknąć bólu i komplikacji

Odwiedzanie swojego dentysty regularnie pozwoli na uniknięcie większych ubytków, prowadzących do długiego i bolesnego leczenia, a często i utraty zębów. Wiele osób jednak wciąż zaniedbuje profilaktykę, zakładając, że skoro nie dzieje się nic złego, to można bez konsekwencji odwlekać wizytę. Raczej trudno byłoby uznać, że mają rację. Profilaktyczne kontrolne wizyty u dentysty pozwalają na wykrycie próchnicy na bardzo wczesnym etapie lub w trudno dostępnych miejscach, których sami nie widzimy.

Odpowiednio wcześnie zauważona nie tylko może być leczona bezboleśnie i nie grozi utworzeniem się groźnego dla zdrowia całego organizmu ropnia. Także większe jest prawdopodobieństwo, że wcale nie będzie potrzebne borowanie i wypełnienie, a tylko oczyszczenie powierzchni zęba i jej fluoryzacja, co będzie wystarczające w początkowej fazie próchnicy, zanim dojdzie do ubytku tkanek zęba. Nawet kiedy mamy już do czynienia z ubytkiem, czyli tak zwaną dziurą w zębie, to im szybciej próchnica zostanie zauważona i wyleczona, tym mniejsze ryzyko, że sięgnie unerwionej miazgi zęba i kanałów w korzeniu zębowym. Co oznacza, że małe ubytki wyleczyć można podczas jednej wizyty, często bezboleśnie nawet bez znieczulenia.

Inną rzeczą, o jaką warto zadbać w czasie regularnych wizyt w gabinecie stomatologa jest usuwanie kamienia, nadbudowującego się na powierzchni zębów, szczególnie przy dziąsłach. Nie tylko nie wygląda to estetycznie, ale też sprzyja namnażaniu bakterii i utrudnia ich usuwanie wraz z resztkami jedzenia. Ponadto pomyśleć warto również o zabezpieczaniu zębów przed pojawianiem się próchnicy. Możemy przeprowadzić lakierowanie specjalnym preparatem zawierającym fluor, który wchłania się do szkliwa zębów, wzmacniając je i odbudowując. Z kolei lakowanie wykonuje się na zębach trzonowych, zabezpieczając bruzdy na ich powierzchniach żujących – właśnie te miejsca, gdzie najczęściej pojawia się próchnica, gdyż trudno je precyzyjnie oczyścić. Lakowanie jednak wykonać należy na zębach zdrowych.

Jeżeli szukamy sposobu na zabezpieczenie i wzmocnienie zębów, wybrać najlepszą metodę pomoże nam stomatolog. Dentyści w Opolu pomogą nam skorzystać z najnowszych metod leczenia i profilaktyki. Gabinetów  w tym mieście jest wiele, z pewnością uda nam się znaleźć taki, który spełni nasze oczekiwania. Kontrować stan zębów powinniśmy co 6 miesięcy i to także czas, kiedy warto skorzystać z zabiegów usuwania kamienia i lakierowania, jakich nie osiągniemy z pomocą najlepszych past, ale pomoże nam dentysta. Opole to miasto, gdzie znajdziemy wiele gabinetów stomatologicznych, korzystanie z profilaktyki w regularnych odstępach czasu nie jest więc problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>