Leukoplakia jamy ustnej – sposoby leczenia

Zdrowie jamy ustnej opiera się na utrzymaniu w dobrej kondycji nie tylko zębów (o czym pisaliśmy tutaj), ale i tkanek miękkich. Te podatne są głównie na zapalenia i infekcje grzybicze. Istnieje wiele przypadłości, które pojawiają się w przypadku zaniedbania higieny czy też z powodów bardziej złożonych. Jedną z takich chorób jest leukoplakia jamy ustnej. Dąbrowa Górnicza to miejsce, w którym otrzymamy fachową pomoc stomatologa, w każdym problemie. Pamiętajmy jednak, by nie bagatelizować żadnych przykrych objawów.

Leukoplakia to choroba znana również jako rogowacenie białe. Objawy przypominają twardnienie naskórka i nieleczone prowadzą do zmian chorobowych. Najczęściej występują pomiędzy 50, a 70 rokiem życia. W przypadku pojawienia się leukoplakii, pierwszym objawem świadczącym o chorobie jest przerost lub dysplazja nabłonka jamy ustnej. To zmiana widoczna i silnie dotkliwa. Białe plamy to efekt rozwoju choroby, która początkowo przypomina jedynie obrzęki i wykwity, z czasem nabierające mleczno-białej barwy. Pojawiają się w obrębie kącików ust, od wewnętrznej strony policzków oraz na języku i linii zgryzu. Pieczenie i szczypanie to kolejny objaw świadczący o chorobie, którego nie wolno lekceważyć. W zmianę nowotworową zmienia się około 10% przypadków leukoplakii. Początkowo objawia się to wystąpieniem nadżerek i wykwitów, by w kolejnej fazie zostały one unaczynione i uzyskały brodawkowy charakter przerostu.

Leukoplakia to choroba, której najczęstszą przyczyną jest mechaniczne drażnienie śluzówki, takie jak:
· Palenie papierosów i spożywanie alkoholu;
· Spożywanie intensywnych (słonych, ostrych potraw);
· Drażnienie błony śluzowej temperaturą;
· Stosowanie metalu w jamie ustnej.

Leczenie leukoplakii to przede wszystkim wyeliminowanie przyczyny pojawienia się zmian chorobowych. Istotny jest fakt, że początkowa faza rozwoju choroby jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, natomiast w miarę rozwoju staje się ona tym bardziej trudna, by w przypadku zmian nowotworowych w niektórych przypadkach, zaatakować cały organizm. Leczenie odbywa się także na zasadzie zrewitalizowania diety oraz zastosowania witamin i płukanek jamy ustnej. W przypadku ostrych stanów zapalnych czy też braku reakcji na zastosowane działania, należy wszelkie zmiany chorobowe usunąć za pomocą zabiegu chirurgicznego.
Dentysta w Dąbrowie Górniczej to jedyne miejsce, w którym otrzymamy fachową pomoc z zakresu leczenia leukoplakii jamy ustnej. Istotne jest by nie zwlekać z żadną chorobą, która może spowodować nieprzewidywalne skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>